Jak mám správně meditovat?
06/08/15 Kategorie: Meditace | Meditační hudba
Meditace © MichaelSvoboda - Istockphoto.com/pmalenky
Meditace jako taková je práce v pozorností. To znamená, že při meditaci jdeme s pozorností do svého nitra. Snažíme se zjistit, odkud přicházejí naše myšlenky a pocity, snažíme se tomu porozumět a snažíme se je dostat do určitého bodu. Snažíme se tedy pozorovat svje myšlenky a pocity. Základní meditační praxe spočívá v tom vlastní myšlenky “pozorovat a nechat je proudit bez hodnocení a posuzování“. Důležitá je krátká ranní a delší večerní meditace.
Na začátku meditace je důležité najít si nějaké tiché místo, vypnout počítač, mobil a eliminovat další rušivé elementy. Velmi dobré je meditovat při tiché meditační hudbě. Doporučujeme Vám toho autora na meditaci: “Hariprasad Chaurasia“. Je to indický autor, který patří mezi indickou klasickou hudbu. Dále doporučujeme i slovenského autora “Maoka“. Jako meditzační hudba nám ale může posloužit cokoliv. Na naší německé stránce si můžete poslechnout i naše meditační CD s pozitivními afirmacemi v němčině.
Meditovat se dá uvnitř, meditovat se dá venku. Venku je to lepší kvůli energetice. Na druhé straně je ale důležité meditovat tak, aby člověk neprochladl.
Meditací rozumíme stav mysli, nikoliv polohu těla. Meditovat je možné tedy v jakékoliv poloze - vsedě, vleže a podobně. Prvořadá je čistota srdce a mysli, a tím je třeba se neustále zaobírat. To znamená, že člověk pozoruje svoje myšlenky a niterné pocity a neustále je opravuje tak, aby byly pozitivní a v souladu s božskými zákonitostmi. Meditaci je možné rozdělit na několik částí nebo podoblastí:
1) Pozorování a přehodnocování své mysli a pocitu. Dostávání se do rovnováhy.
2) Soustředění a komunikace s mistrem a/nebo soustředění a komunikace s Bohem.
3) Modlitba.
Důležité je, aby se na začátku meditace člověk uvolnil a aby začal vnímat ve svém nitru rušivé elementy. Tyto rušivé elementy jsou určitá napětí anebo neustále se opakující myšlenky. Neustále se opakující myšlenyk přicházejí ze dvou zdrojů. Buďto nějaké části reality říkáte příliš „ANO“ nebo nějaké části reality říkáte příliš „NE.“ To znamená - příliš říkáte „ANO“ nebo příliš říkáte „NE.“
Například: Někdo říká příliš „ANO“ ve smyslu, že po něčem touží a říká si, že když toho nedosáhne, tak není dostatečně hodnotný nebo jeho život není plnohodnotný a musí toho dosáhnout. Tím v podstatě vzniká vnitřní blokáda. Nebo má člověk z něčeho strach. Například žena má strach z toho, že ji muž opustí nebo podnikatel má strach z toho, že zkrachuje. A to je jejich velké „NE.“ To ale ještě neznamená, že tomu člověku mají být tyto věci jedno. Ale ať už tužba po něčem nebo strach z něčeho, mají zůstat v určitých mezích. to znamená: když přijde ženě na mysl, že může ztratit svého muže, tato myšlenka by měla být: “Uděláme všechno pro to, abych ho znovu získala a miluji ho dost na to, abych mu dala svobodu.“. Nebo podnikatel, který má strach z krachu, si jednoduše řekne: “Uděláme všechno pro to, abych nezkrachoval a to, co není v mých silách, odevzdávám vyšší moci.. Když člověk postupuje tímto způsobem, pouze pozoruje tok svých myšlenek bez říkání ANO/NE.
Před meditací je potřeba soustředit se na svůj dech. Udělá se pár hlubších nádechů nosem a výdechů ústy. Také je možno představit si, jak do nás při nádechu vchází pozitivní energie a ta negativní naopak při výdechu odchází pryč. Dále se při meditaci dýchání nezesiluje ani nepotlačuje. Taktéž před a po meditaci je důležitá modlitba “Otčenáš“ a vyslovení doporučené mantry. Důležitá je i koncentrace na tuto mantru, abychom se napojili na určité síly. Při meditaci se vždy používá bílá svíčka, pro úspěch je to zase zlatá svíčka. Bleděmodrá svíčka se používá na uzdravování.
Přeloženo ze slovenského originálu: Biela mágia: Otázky & odpovede