November 2015
Hokkaidové soté s tempehem a rýží
Hokkaidové soté s tempehem a rýží © Monika Slivová
Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji napůl, vybereme semínka a dužinu. Takto očištěnou dýnu nakrájíme na proužky nebo na menší kousky. Červenou papriku nakrájíme taktéž na proužky a pórek na kolečka. Cibuli očistíme, pokrájíme na menší kousky a orestujeme ji do sklovita na oleji. Posolíme ji troškou mořské soli. Potom postupně přidáváme hokkaidové proužky, paprikové proužky a kolečka pórku. Nakonec to ještě trošku ochutíme kari kořením, postrouhaným nebo rozmačkaným česnekem a restujeme všechno spolu na oleji přibližně 20-30 minut. V průběhu restování směs občas promícháme vařečkou a můžeme ji podlít i přiměřeným množstvím vody. Krátce před dokončením vložíme do směsi na kostky nakrájený tempeh a necháme ho prohřát. Směs ještě ochutíme sójovou omáčkou.
Vařená rýže Natural: 2 šálky rýže natural, 4 šálky vody, 1 čaj. lžíce mořské soli, kousek mořské řasy Kombu.
Příprava: Do hrnce vložíme 2 šálky rýže natural a nalejeme do něj vodu na její propláchnutí. Rýži propláchneme několikrát rukama ve vodě. Potom vodu opatrně vylejem z hrnce a celý postup opakujeme ještě dvakrát, dokud nevylejeme z hrnce čistou vodu. Nakonec přidáme 4 šálky studené vody a 1 plátek řasy Kombu. Rýži vaříme na ohni bez pokličky asi 15 minut. Po 15 minutách odstraníme z povrchu vody pěnu. Vodu osolíme mořskou solí a vaříme dále bez pokličky, dokud se voda nevypaří po povrch rýže. Potom hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme ještě přibližně 30 minut. Po hodině vaření hrnec odstavíme ze sporáku a rýži zlehka promícháme.
Hotové jídlo můžeme ještě ozdobit petrželovou natí a podáváme ho se zeleninovým salátem.
Pečené hokkaidó se skořicí
Pečené hokkaido so škoricou © Monika Slivová
Suroviny: 2 dýně Hokkaidó, špetka mořské soli, trošku skořice nebo skořicového cukru, slunečnicový olej.
Příprava: Dýni Hokkaidó umyjeme, odstraníme zhrublé části, překrojíme ji na polovinu, vybereme semínka a dužinu. Očištěnou dýni nakrájíme na menší kousky a poukládáme je na plech. Potom ji osolíme špetkou soli, ochutíme skořicí a nakonec pokapeme olejem. Pečeme při teplotě 180°C přibližně 30 minut. Můžeme ji podávat i se šlehačkou nebo čokoládovým toppingem.
Kokosový zákusek z kuskusu
Kokosový zákusek z kuskusu © Monika Slivová
Suroviny: 200 g kokosu, 400 g kuskusu, 2 jablka, 3 pol. lžíce sušených brusinek (mohou být i rozinky), 1 šálek sušených švestek, 1,3 l vody, 150 g třtinového cukru, špetka soli, 1/2 čajové lžičky mleté skořice, 2 pol. lžíce oleje, jablečná šťáva.
Poleva: čokoláda na vaření, tuk Cera, malinový nebo jiný džem, troška kokosu na posypání.
Příprava: Jablka umyjeme, oloupeme a najemno nastrouháme. Potom všechny uvedené suroviny na korpus dáme do nějaké větší misky a smícháme. Nakonec je zalejeme vodou a olejem. Dobře promícháme. Takto připravenou směs necháme odstát asi 20-30 minut, aby se tekutina vpila do směsi kuskusu a kokosu. Po půlhodině v nádobě nezůstane voda - nebo jen velmi málo. Plech na pečení potřeme olejem. Směs přeložíme na připravený plech a rovnoměrně rozetřeme. Na dochucení ji ještě pokapeme jablečnou šťávou. Dáme péct do vyhřáté trouby při teplotě 180°C na 40-50 minut. Teplotu a čas regulujeme podle vlastních podmínek trouby - korpus nepečeme do tmava a sucha, musí zůstat vláčný.
Hotový kokosový zákusek můžeme ještě potřít džemem, čokoládovou polevou a posypat kokosem. Po vychladnutí ho nakrájíme na stejné kousky a podáváme jako výborný vláčný moučník. Potěší malé i velké